Coraz częściej większość z nas spotyka się z hasłem „ozonowanie”. Jest to głównie proces wykonywany w różnego rodzaju pomieszczeniach, by je zdezynfekować, a przy tym nie używać chemikaliów, które nie mają najprzyjemniejszego zapachu. Niemniej jednak proces ozonowania w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji, mimo tego, że zalety odkażania biur czy mieszkań właśnie w ten sposób są niezaprzeczalne. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ozonowanie jest po prostu bezpieczne. Zatem, czy proces odkażania ozonem jest szkodliwy i na czym on właściwie polega?
Czym jest ozonowanie?
Z pewnością wielu kierowców, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z samochodu, zdecydowało się na jego ozonowanie. Jest to bowiem niezwykle skuteczny sposób na dezynfekcję pomieszczenia, bez używania zbędnych chemikaliów, które dodatkowo wydzielają drażniące opary. Dzięki ozonowaniu można się pozbyć zapachu pleśni, grzybów, a przede wszystkim odkazić pomieszczenie. Sam proces ozonowania bazuje na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy związkami organicznymi, a ozonem. Mówiąc o związkach organicznych należy tu wyszczególnić, że chodzi o te, które są szkodliwe dla ludzi jak np. wirusy czy roztocza. Ozonowanie zagwarantuje również unoszący się w powietrzu świeży zapach. Proces ozonowania pomieszczeń zawsze musi być przeprowadzony przez wykfalifikowanych specjalistów. To właśnie oni dysponują niezbędną wiedzą, a przede wszystkim specjalistycznym sprzętem, którym są generatory ozonu. To one są odpowiedzialne za jego emisję, a tym samym unieszkodliwienie wszystkich, niebezpiecznych związków organicznych, które do tej pory unosiły się w powietrzu.
Czy ozonowanie jest szkodliwe?
W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że ozon jest jednym ze składników tlenu. Co więcej, może on okazać się niebezpieczny dla człowieka, w momencie gdy wdychany jest on przez dłuższy czas lub jego stężenie znacznie przekracza dopuszczalne normy. Tak więc czy ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi? Zauważmy, że podobnie jak w przypadku stosowaniu innych chemikaliów do dezynfekcji, tak samo w przypadku procesu ozonowania, jeśli przestrzegane są standardy bezpieczeństwa jest ono jak najbardziej bezpieczne. Specjaliści z firmy zajmującej się ozonowaniem, dbają o to, by jego stężenie mieściło się w normie i nie było szkodliwe dla ludzi, zaś było ono odpowiednio wysokie, by można było zdezynfekować całe pomieszczenie. Warto jednak zauważyć, że podczas procesu ozonowania w domu nie powinny być obecne zwierzęta, a rośliny, jeśli nie można ich wynieść w bezpieczne miejsce, powinny być okryte folią. Koniecznie należy również podkreślić fakt, że ozonowanie jest o wiele korzystniejsze w procesie dezynfekcji, jeśli chodzi o środowisko, gdyż nie wykorzystuje on silnych środków chemicznych. Profesjonalnie firmy zajmujące się ozonowaniem, zawsze pilnują wysokich standardów bezpieczeństwa, jednak warto pamiętać, że ozon ma charakterystyczny zapach i mimo stężenia, które w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i życiu, będzie można go wyczuć w pomieszczeniu.